Skip to content

525 Alexander AveBrick, NJ 08724

Built 1992

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Oct 28, 2015

Property Information

Block1386.05
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page63.4

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,452
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,800
33%
Improvement Value:$254,200
67%
Total Assessment$381,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,963+5.2%
2024$9,472+3.5%
2023$9,155+1.4%
2022$9,030+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,452DeedBook 16232, Page 41Recorded11/4/2015

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 11521, Page 1372

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 4980, Page 716

Property Built

Built

Year Built: 1992