Skip to content

533 Alexander AveBrick, NJ 08724

Built 1990

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 10, 2022

Property Information

Block1386.05
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page63.4

Building Details

Building Class16
Description2306
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,306
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,700
37%
Improvement Value:$209,700
63%
Total Assessment$334,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,745+5.2%
2024$8,313+3.5%
2023$8,036+1.4%
2022$7,925+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,306DeedBook 17304, Page 1307Recorded11/19/2018

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$194,000
DeedBook 4784, Page 4