Skip to content

475 Alexander AveBrick, NJ 08724

Built 1991

Last Sale Price
$379,900
Last Sale Date
Dec 27, 2005

Property Information

Block1386.05
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page63.4

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2108
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,108
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,700
40%
Improvement Value:$187,700
60%
Total Assessment$313,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,195+5.2%
2024$7,791+3.5%
2023$7,531+1.4%
2022$7,428+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$379,900
DeedBook 12984, Page 1892

Property Sale

Sale
$153,500
DeedBook 4905, Page 441

Property Built

Built

Year Built: 1991