Skip to content

507 Jessica LaneBrick, NJ 08724

Built 1992

Last Sale Price
$175,400
Last Sale Date
Apr 16, 1992

Property Information

Block1386.06
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page63.4

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2306
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,306
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,900
36%
Improvement Value:$217,100
64%
Total Assessment$340,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,891+5.2%
2024$8,452+3.5%
2023$8,170+1.4%
2022$8,058+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$175,400
DeedBook 4973, Page 637

Property Built

Built

Year Built: 1992