Skip to content

619 Windcrest CtBrick, NJ 08724

Built 2001

Last Sale Price
$272,876
Last Sale Date
Jun 7, 2001

Property Information

Block1386.11
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,544
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,700
29%
Improvement Value:$290,400
71%
Total Assessment$409,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,698+5.2%
2024$10,170+3.5%
2023$9,831+1.4%
2022$9,696+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$272,876
DeedBook 10467, Page 393

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$1,455,000
DeedBook 10147, Page 1122