Skip to content

613 Windcrest CtBrick, NJ 08724

Built 2001

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Sep 2, 2021

Property Information

Block1386.11
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2534
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,534
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,800
31%
Improvement Value:$264,700
69%
Total Assessment$384,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,055+5.2%
2024$9,559+3.5%
2023$9,240+1.4%
2022$9,113+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$715,000
Sq Ft2,534DeedBook 18671, Page 871Recorded9/9/2021

Property Sale

Sale
$265,990
DeedBook 10529, Page 625

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$1,455,000
DeedBook 10147, Page 1122