Skip to content

611 Windcrest CtBrick, NJ 08724

Built 2001

Last Sale Price
$263,490
Last Sale Date
Aug 9, 2001

Property Information

Block1386.11
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2686
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,686
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,500
31%
Improvement Value:$268,000
69%
Total Assessment$388,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,159+5.2%
2024$9,658+3.5%
2023$9,336+1.4%
2022$9,207+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$263,490
DeedBook 10510, Page 559

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$1,455,000
DeedBook 10147, Page 1122