Skip to content

608 Windcrest CtBrick, NJ 08724

Built 2001

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Oct 17, 2014

Property Information

Block1386.11
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2752
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,752
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,600
31%
Improvement Value:$270,000
69%
Total Assessment$389,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,188+5.2%
2024$9,685+3.5%
2023$9,362+1.4%
2022$9,234+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft2,752DeedBook 15928, Page 1329Recorded10/30/2014

Property Sale

Sale
$423,922
DeedBook 15120, Page 1030

Property Sale

Sale
$309,071
DeedBook 10567, Page 1145

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$1,455,000
DeedBook 10147, Page 1122