Skip to content

610 Windcrest CtBrick, NJ 08724

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 10, 2008

Property Information

Block1386.11
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2726
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,726
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,900
29%
Improvement Value:$291,700
71%
Total Assessment$412,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,789+5.2%
2024$10,257+3.5%
2023$9,915+1.4%
2022$9,779+1.9%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$296,990
DeedBook 10609, Page 1787

Property Sale

Sale
$1,455,000
DeedBook 10147, Page 1122