Skip to content

618 Windcrest CtBrick, NJ 08724

Built 2002

Last Sale Date
Sep 11, 2017

Property Information

Block1386.11
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2398
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,398
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,700
33%
Improvement Value:$239,800
67%
Total Assessment$358,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,375+5.2%
2024$8,912+3.5%
2023$8,615+1.4%
2022$8,496+1.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,398DeedBook 16904, Page 174Recorded10/13/2017

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,398DeedBook 15919, Page 1611Recorded10/17/2014

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 11149, Page 1667

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$262,990
DeedBook 10636, Page 788

Property Sale

Sale
$1,455,000
DeedBook 10147, Page 1122