Skip to content

1010 Sawmill Rd.Brick, NJ 08724

Built 1988

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Dec 28, 1999

Property Information

Block1386
Lot10
QualifierC005
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68.6

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,224
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
50%
Improvement Value:$54,000
50%
Total Assessment$109,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,850+5.2%
2024$2,710+3.5%
2023$2,619+1.4%
2022$2,583+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 10033, Page 385

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 4764, Page 620

Property Built

Built

Year Built: 1988