Skip to content

344 Sawmill RoadBrick, NJ 08724

Built 1974

Last Sale Price
$178,000
Last Sale Date
Mar 23, 2022

Property Information

Block1386
Lot10
QualifierC111
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68.4

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,280
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
55%
Improvement Value:$45,100
45%
Total Assessment$100,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,618+5.2%
2024$2,488+3.5%
2023$2,405+1.4%
2022$2,372+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$178,000
Sq Ft1,280DeedBook 18979, Page 95Recorded4/5/2022

Property Sale

Sale
$149,000
Sq Ft1,280DeedBook 17864, Page 1084Recorded4/23/2020

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 10982, Page 475

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 5525, Page 175

Property Sale

Sale
$61,500
DeedBook 5128, Page 386

Property Built

Built

Year Built: 1974