Skip to content

328 Sawmill RoadBrick, NJ 08724

Built 1974

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Nov 5, 2013

Property Information

Block1386
Lot10
QualifierC131
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68.4

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage962
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
48%
Improvement Value:$37,900
52%
Total Assessment$72,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,906+5.2%
2024$1,812+3.5%
2023$1,752+1.4%
2022$1,728+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft962DeedBook 15684, Page 509Recorded11/13/2013

Property Sale

Sale
$46,300
DeedBook 11320, Page 766

Property Built

Built

Year Built: 1974