Skip to content

318 Sawmill RoadBrick, NJ 08724

Built 1974

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Feb 18, 1994

Property Information

Block1386
Lot10
QualifierC176
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68.4

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,280
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
46%
Improvement Value:$82,200
54%
Total Assessment$152,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,980+5.2%
2024$3,784+3.5%
2023$3,657+1.4%
2022$3,607+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5147, Page 923

Property Built

Built

Year Built: 1974