Skip to content

139 Sawmill RoadBrick, NJ 08724

Built 1988

Last Sale Price
$114,000
Last Sale Date
Jul 24, 2020

Property Information

Block1386
Lot10
QualifierC297
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68.5

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,360
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
53%
Improvement Value:$48,700
47%
Total Assessment$103,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,712+5.2%
2024$2,578+3.5%
2023$2,492+1.4%
2022$2,458+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$114,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 17991, Page 1836Recorded8/3/2020

Property Built

Built

Year Built: 1988