Skip to content

58 Creek RoadBrick, NJ 08724

Built 1988

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Sep 19, 2024

Property Information

Block1386
Lot10
QualifierC301
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68.5

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,088
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
50%
Improvement Value:$54,200
50%
Total Assessment$109,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,856+5.2%
2024$2,715+3.5%
2023$2,624+1.4%
2022$2,588+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$239,000
Sq Ft1,088DeedBook 19798, Page 1677Recorded9/23/2024

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,088DeedBook 17323, Page 940Recorded12/7/2018

Property Sale

Sale
$92,000

From:

To:

Sq Ft1,088DeedBook 15883, Page 1660Recorded9/3/2014

Property Sale

Sale
$194,000
DeedBook 13290, Page 1233

Property Built

Built

Year Built: 1988