Skip to content

64 Creek RoadBrick, NJ 08724

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
May 15, 2025

Property Information

Block1386
Lot10
QualifierC304
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68.5

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,088
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
55%
Improvement Value:$45,000
45%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,615+5.2%
2024$2,486+3.5%
2023$2,403+1.4%
2022$2,370+1.9%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,088DeedBook 20018, Page 1029Recorded5/21/2025

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,088DeedBook 16623, Page 458Recorded1/5/2017

Property Sale

Sale
$93,000

From:

To:

Sq Ft1,088DeedBook 15600, Page 701Recorded7/31/2013

Property Sale

Sale
$216,300
DeedBook 13275, Page 178

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 12892, Page 1020

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 12196, Page 676

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 10661, Page 1369

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 5500, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1988