Skip to content

15 Creek RoadBrick, NJ 08724

Built 1988

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Oct 6, 2011

Property Information

Block1386
Lot10
QualifierC364
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68.5

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,224
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
47%
Improvement Value:$78,900
53%
Total Assessment$148,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,894+5.2%
2024$3,702+3.5%
2023$3,578+1.4%
2022$3,529+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 14993, Page 1036

Property Sale

Sale
$181,000
DeedBook 13538, Page 589

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 12581, Page 1375

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 11901, Page 1929

Property Built

Built

Year Built: 1988