Skip to content

240a Sawmill RoadBrick, NJ 08724

Built 1974

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 5, 2024

Property Information

Block1386
Lot10
QualifierC381
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68.4

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,014
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
40%
Improvement Value:$61,200
60%
Total Assessment$101,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,646+5.2%
2024$2,516+3.5%
2023$2,432+1.4%
2022$2,398+1.9%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft1,014DeedBook 19209, Page 420Recorded10/28/2022

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft1,014DeedBook 16777, Page 998Recorded6/22/2017

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 12447, Page 718

Property Sale

Sale
$20,500
DeedBook 11106, Page 1322

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 5060, Page 98

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4931, Page 677

Property Built

Built

Year Built: 1974