Skip to content

250b Sawmill RoadBrick, NJ 08724

Built 1974

Last Sale Price
$162,500
Last Sale Date
Mar 14, 2023

Property Information

Block1386
Lot10
QualifierC409
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68.4

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,014
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
47%
Improvement Value:$39,200
53%
Total Assessment$74,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,940+5.2%
2024$1,845+3.5%
2023$1,783+1.4%
2022$1,759+1.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$162,500
Sq Ft1,014DeedBook 19338, Page 1035Recorded3/30/2023

Property Sale

Sale
$143,500
DeedBook 12514, Page 512

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 11179, Page 108

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 5680, Page 454

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5293, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1974