Skip to content

124 Sawmill RoadBrick, NJ 08724

Built 1988

Last Sale Price
$89,010
Last Sale Date
Nov 15, 2017

Property Information

Block1386
Lot10
QualifierC612
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68.5

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,082
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
55%
Improvement Value:$45,000
45%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,615+5.2%
2024$2,486+3.5%
2023$2,403+1.4%
2022$2,370+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$89,010

From:

To:

Sq Ft1,082DeedBook 16982, Page 1318Recorded12/29/2017

Property Sale

Sale
$81,000

From:

To:

Sq Ft1,082DeedBook 16982, Page 1308Recorded12/29/2017

Property Sale

Sale
$47,500
DeedBook 5720, Page 901

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 5175, Page 773

Property Built

Built

Year Built: 1988