Skip to content

109 Greenwood Loop Rd.Brick, NJ 08724

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$171,000
Last Sale Date
Sep 25, 2025

Property Information

Block1386
Lot10
QualifierC638
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68.6

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,224
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
47%
Improvement Value:$78,900
53%
Total Assessment$148,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,894+5.2%
2024$3,702+3.5%
2023$3,578+1.4%
2022$3,529+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$171,000
Sq Ft1,224DeedBook 20147, Page 1402Recorded9/29/2025

Property Built

Built

Year Built: 1988