Skip to content

148 Greenwood Loop Rd.Brick, NJ 08724

Built 1974

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Dec 23, 2021

Property Information

Block1386
Lot18
QualifierC0148
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68.2

Building Details

Building Class33
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,056
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
64%
Improvement Value:$44,900
36%
Total Assessment$124,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,266+5.2%
2024$3,105+3.5%
2023$3,001+1.4%
2022$2,960+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$162,000
Sq Ft1,056DeedBook 18917, Page 487Recorded2/22/2022

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 17140, Page 131Recorded6/8/2018

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 13597, Page 399

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 13355, Page 1330

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 11099, Page 1285

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 10064, Page 932

Property Built

Built

Year Built: 1974