Skip to content

518 Herbertsville Rd.Brick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 8, 2020

Property Information

Block1386
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1SF2G-P 1504
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,504
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,600
48%
Improvement Value:$139,800
52%
Total Assessment$266,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,966+5.2%
2024$6,623+3.5%
2023$6,402+1.4%
2022$6,314+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,504DeedBook 16437, Page 1278Recorded7/5/2016

Property Built

Built

Year Built: 1950