Skip to content

464 New York Ave.Brick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$241,500
Last Sale Date
Oct 22, 2010

Property Information

Block1389.28
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,577
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
51%
Improvement Value:$125,400
49%
Total Assessment$255,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,692+5.2%
2024$6,362+3.5%
2023$6,149+1.4%
2022$6,065+1.9%
Property History
Sales5

Property Sale

SaleMulti
$241,500
DeedBook 14744, Page 1655

Property Sale

SaleMulti
$340,000
DeedBook 13415, Page 1837

Property Sale

SaleMulti
$279,000
DeedBook 12321, Page 58

Property Sale

SaleMulti
$205,000
DeedBook 11202, Page 1053

Property Sale

SaleMulti
$106,800
DeedBook 5573, Page 666

Property Built

Built

Year Built: 1970