Skip to content

446 New York Ave.Brick, NJ 08724

Built 1965

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jun 13, 2013

Property Information

Block1389.28
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1592
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,592
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
52%
Improvement Value:$123,000
48%
Total Assessment$255,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,681+5.2%
2024$6,352+3.5%
2023$6,140+1.4%
2022$6,055+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,592DeedBook 15574, Page 1660Recorded7/5/2013

Property Sale

SaleMulti
$208,500
DeedBook 10956, Page 291

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 4968, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1965