Skip to content

548 New York Ave.Brick, NJ 08724

Built 1967

Owner
---
Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Aug 21, 2024

Property Information

Block1390.17
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,299
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,500
61%
Improvement Value:$82,700
39%
Total Assessment$213,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,575+5.2%
2024$5,300+3.5%
2023$5,123+1.4%
2022$5,053+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft1,299DeedBook 20042, Page 358Recorded6/16/2025

Property Sale

Sale
$177,000

From:

To:

Sq Ft1,299DeedBook 17160, Page 341Recorded6/28/2018

Property Sale

Sale
$131,250

From:

To:

Sq Ft1,299DeedBook 17088, Page 1678Recorded4/19/2018

Property Built

Built

Year Built: 1967