Skip to content

3 Ohio Ave.Brick, NJ 08724

Built 1963

Last Sale Price
$332,500
Last Sale Date
May 30, 2007

Property Information

Block1392.19
Lot69
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1586
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,586
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,900
47%
Improvement Value:$152,900
53%
Total Assessment$288,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,552+5.2%
2024$7,180+3.5%
2023$6,940+1.4%
2022$6,845+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$332,500
DeedBook 13663, Page 638

Property Sale

SaleMulti
$268,000
DeedBook 11980, Page 679

Property Built

Built

Year Built: 1963