Skip to content

536 Rhode Island Ave.Brick, NJ 08724

Built 1965

Last Sale Date
May 23, 2024

Property Information

Block1392.19
Lot81
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,044
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,000
59%
Improvement Value:$89,900
41%
Total Assessment$216,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,672+5.2%
2024$5,392+3.5%
2023$5,212+1.4%
2022$5,141+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965