Skip to content

549 Rhode Island Ave.Brick, NJ 08724

Built 1982

Last Sale Price
$226,000
Last Sale Date
Feb 17, 2010

Property Information

Block1393.20
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,378
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,300
48%
Improvement Value:$130,700
52%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,538+8.0%
2024$6,056+3.7%
2023$5,842+1.4%
2022$5,761+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$226,000
DeedBook 14561, Page 694

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 5605, Page 420

Property Sale

SaleMulti
$120,250
DeedBook 5369, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1982