Skip to content

539a California AveBrick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$289,900
Last Sale Date
Dec 29, 2017

Property Information

Block1396.21
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68.1

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,230
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
47%
Improvement Value:$149,000
53%
Total Assessment$281,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,361+5.2%
2024$6,998+3.5%
2023$6,764+1.4%
2022$6,672+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$289,900

From:

To:

Sq Ft2,230DeedBook 16994, Page 47Recorded1/11/2018

Property Built

Built

Year Built: 1960