Skip to content

494 Pennsylvania Ave.Brick, NJ 08724

Built 1964

Last Sale Date
Sep 7, 2007

Property Information

Block1396.21
Lot90
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1314
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,900
55%
Improvement Value:$108,000
45%
Total Assessment$238,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,247+5.2%
2024$5,939+3.5%
2023$5,741+1.4%
2022$5,662+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1964