Skip to content

501 Pennsylvania Ave.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$328,000
Last Sale Date
Jul 19, 2007

Property Information

Block1397.22
Lot110
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G-P 1778
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,778
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,200
47%
Improvement Value:$157,600
53%
Total Assessment$295,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,735+5.2%
2024$7,354+3.5%
2023$7,108+1.4%
2022$7,010+6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$328,000
DeedBook 13745, Page 1955

Property Sale

Sale
$251,200
DeedBook 12942, Page 1690

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 5087, Page 901

Property Built

Built

Year Built: 1960