Skip to content

541 Pennsylvania Ave.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$182,500
Last Sale Date
Sep 12, 2016

Property Information

Block1397.22
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,362
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
54%
Improvement Value:$111,000
46%
Total Assessment$241,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,315+5.2%
2024$6,004+3.5%
2023$5,803+1.4%
2022$5,724+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$182,500

From:

To:

Sq Ft1,362DeedBook 16509, Page 1709Recorded9/15/2016

Property Sale

SaleMulti
$262,500
DeedBook 12862, Page 953

Property Sale

SaleMulti
$94,000
DeedBook 5185, Page 995

Property Built

Built

Year Built: 1960