Skip to content

542 New Jersey Ave.Brick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Date
May 23, 2024

Property Information

Block1397.22
Lot57
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,260
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
56%
Improvement Value:$104,100
44%
Total Assessment$234,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,135+5.2%
2024$5,832+3.5%
2023$5,637+1.4%
2022$5,560+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970