Skip to content

538 New Jersey AveBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$106,000
Last Sale Date
Jan 6, 1995

Property Information

Block1397.22
Lot61
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68.1

Building Details

Building Class16
Description1SF-P 1 1392
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,392
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,500
50%
Improvement Value:$138,600
50%
Total Assessment$277,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,246+5.2%
2024$6,889+3.5%
2023$6,659+1.4%
2022$6,567+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$106,000
DeedBook 5237, Page 129

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 48770, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1970