Skip to content

478 Colorado Ave WestBrick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jan 9, 2013

Property Information

Block1398.23
Lot121
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,318
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,600
58%
Improvement Value:$93,400
42%
Total Assessment$224,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,858+5.2%
2024$5,569+3.5%
2023$5,383+1.4%
2022$5,309+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 15419, Page 154

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 10133, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1960