Skip to content

515 New Jersey Ave.Brick, NJ 08724

Built 1982
Other Exempt

Last Sale Price
$3,000
Last Sale Date
Apr 30, 2009

Property Information

Block1398.23
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68.1

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,887
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
48%
Improvement Value:$141,600
52%
Total Assessment$272,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$6,079+2.5%
2020$5,929+2.9%
2019$5,763+0.8%
2018$5,720+2.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$3,000
DeedBook 14297, Page 1677

Property Built

Built

Year Built: 1982