Skip to content

528 Nebraska Ave.Brick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 24, 2006

Property Information

Block1399.24
Lot79
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1295
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,295
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
51%
Improvement Value:$124,000
49%
Total Assessment$254,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,655+5.2%
2024$6,327+3.5%
2023$6,116+1.4%
2022$6,032+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$255,000
DeedBook 12199, Page 1112

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 5661, Page 281

Property Sale

SaleMulti
$114,000
DeedBook 5173, Page 20

Property Sale

SaleMulti
$99,900
DeedBook 5021, Page 797

Property Built

Built

Year Built: 1970