Skip to content

457 Rhode Island AveBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$131,000
Last Sale Date
May 30, 2000

Property Information

Block1399
Lot111
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,860
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,500
47%
Improvement Value:$147,200
53%
Total Assessment$278,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,288+5.2%
2024$6,928+3.5%
2023$6,697+1.4%
2022$6,605+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 10129, Page 777

Property Built

Built

Year Built: 1970