Skip to content

545 Nebraska Ave.Brick, NJ 08724

Built 1987

Last Sale Date
May 24, 2024

Property Information

Block1400.25
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68.1

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,332
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,200
53%
Improvement Value:$117,800
47%
Total Assessment$252,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,590+5.2%
2024$6,265+3.5%
2023$6,056+1.4%
2022$5,972+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1987