Skip to content

505 Nebraska Ave.Brick, NJ 08724

Built 1958

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Oct 5, 2018

Property Information

Block1400.25
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,272
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,700
59%
Improvement Value:$93,600
41%
Total Assessment$230,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,022+5.2%
2024$5,725+3.5%
2023$5,534+1.4%
2022$5,458+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,272DeedBook 17270, Page 592Recorded10/16/2018

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,272DeedBook 16483, Page 363Recorded8/19/2016

Property Sale

SaleMulti
$132,000
DeedBook 10518, Page 767

Property Built

Built

Year Built: 1958