Skip to content

555 Colorado Ave.Brick, NJ 08724

Built 1964

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Apr 28, 2024

Property Information

Block1403.02
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,459
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,300
54%
Improvement Value:$113,900
46%
Total Assessment$247,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,214+5.4%
2024$5,895+3.6%
2023$5,690+1.5%
2022$5,609+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft1,459DeedBook 19677, Page 341Recorded5/8/2024

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 15214, Page 761

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 4911, Page 948

Property Built

Built

Year Built: 1964