Skip to content

564 Colorado Ave.Brick, NJ 08724

Built 1962

Last Sale Price
$316,725
Last Sale Date
Jan 30, 2007

Property Information

Block1404.03
Lot109
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,592
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,000
51%
Improvement Value:$121,900
49%
Total Assessment$248,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,509+5.2%
2024$6,188+3.5%
2023$5,981+1.4%
2022$5,899+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$316,725
DeedBook 13519, Page 637

Property Built

Built

Year Built: 1962