Skip to content

592 Karen LaneBrick, NJ 08724

Built 1963

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Nov 3, 2022

Property Information

Block1404.03
Lot140
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage956
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,000
57%
Improvement Value:$95,500
43%
Total Assessment$224,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,871+5.2%
2024$5,581+3.5%
2023$5,395+1.4%
2022$5,321+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft956DeedBook 19220, Page 764Recorded11/9/2022

Property Sale

Sale
$227,000

From:

To:

Sq Ft956DeedBook 16844, Page 1223Recorded8/22/2017

Property Built

Built

Year Built: 1963