Skip to content

595 New Jersey AveBrick, NJ 08724

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 4, 1993

Property Information

Block1404.03
Lot53
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69.1

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,636
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
51%
Improvement Value:$123,700
49%
Total Assessment$254,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,647+5.2%
2024$6,319+3.5%
2023$6,108+1.4%
2022$6,025+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1963