Skip to content

576 Colorado Ave.Brick, NJ 08724

Built 1963

Last Sale Price
$291,000
Last Sale Date
Dec 11, 2018

Property Information

Block1404.03
Lot99
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,474
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,900
54%
Improvement Value:$110,900
46%
Total Assessment$241,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,323+5.2%
2024$6,011+3.5%
2023$5,810+1.4%
2022$5,731+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$291,000

From:

To:

Sq Ft1,474DeedBook 17331, Page 705Recorded12/14/2018

Property Built

Built

Year Built: 1963