Skip to content

579 Pennsylvania AveBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 6, 1998

Property Information

Block1405.04
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,348
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
52%
Improvement Value:$122,300
48%
Total Assessment$254,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,663+5.2%
2024$6,334+3.5%
2023$6,123+1.4%
2022$6,039+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 4725, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1970