Skip to content

578 New Jersey Ave.Brick, NJ 08724

Built 1966

Last Sale Price
$114,000
Last Sale Date
Jul 10, 1995

Property Information

Block1405.04
Lot75
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,570
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
53%
Improvement Value:$114,700
47%
Total Assessment$245,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,412+5.2%
2024$6,096+3.5%
2023$5,892+1.4%
2022$5,811+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$114,000
DeedBook 5288, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1966