Skip to content

570 Pennsylvania Ave.Brick, NJ 08724

Built 1964

Last Sale Price
$256,000
Last Sale Date
Feb 19, 2020

Property Information

Block1406.05
Lot122
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page69.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,072
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
55%
Improvement Value:$104,800
45%
Total Assessment$235,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,153+5.2%
2024$5,850+3.5%
2023$5,654+1.4%
2022$5,577+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$256,000
Sq Ft1,072DeedBook 17820, Page 435Recorded3/12/2020

Property Sale

SaleMulti
$193,000
DeedBook 11555, Page 978

Property Built

Built

Year Built: 1964